Pokud se rozhodnete pro koupi bytu, nejčastěji se v inzerci setkáte s pojmem osobní či družstevní vlastnictví. Pojďme si nyní říct, jaké jsou základní rozdíly.
Osobní vlastnictví je vyjadřuje typ vlastnictví, kdy je předmětná nemovitost přímým majetkem svého majitele. Ten s ní pak může nakládat v mezích zákona dle svého uvážení, může prodat nemovitost v osobním vlastnictví, pronajmout ji, rekonstruovat, ručit jí. Na nemovitost v osobním vlastnictví lze vzít hypoteční úvěr, je třeba si však uvědomit, že získání financování přes hypotéku má své úskalí a banky vám dnes poskytnou maximálně 80 - 90 % kupní ceny nemovitosti, zbytek musíte mít připraveno z vlastních zdrojů.
Družstevní vlastnictví znamená, že koupí získáváte jen podíl na družstevním majetku, nikoliv právo na nemovitost. Družstevní nemovitostí nemůžete ručit. Vlastníkem bytu zůstává družstvo, které může stanovami omezit nakládání s bytem. Jako člen družstva máte vymezena práva a povinnosti, které vyplívají z vašeho podílu na družstvu a stanov družstva.
Družstevní vlastnictví většinou nabízí oproti vlastnictví osobnímu levnější způsob pořízení bydlení. A to často až o desítky procent. V některých případech je navíc možné financovat celou kupní cenu úvěrem bez nutnosti vlastních zdrojů nebo větší část ceny splácet, aniž byste museli prokazovat své příjmy. I převod nemovitosti je jednodušší a obejde se bez zápisu do katastru nemovitostí. Stačí zápis v databázi družstva, vyjádření kupujícího, prodávajícího a bytového družstva a je hotovo.